Historia skarpet - Co, gdzie, kiedy i dlaczego !

O skarpetkach słówek kilka

Definicja

Skarpety - to element garderoby ubierany na stopy. Główne funkcje to: odprowadzanie potu, ochrona przed zimnem, ochrona przed otarciami, izoluje stopę od bezpośredniego kontaktu z obuwiem.1 Nasze stopy posiadają blisko 250.000 gruczołów ekrynowych (potowych), które wytwarzają około jednej szklanki (ok. 250 ml) potu na dobę. Oznacza to, że stopy wytwarzają więcej potu na centymetr kwadratowy skóry niż jakakolwiek inna część ciała.2 Dlatego też odprowadzanie potu przez skarpetki w dzisiejszych czasach jest równie ważne jak ochrona przed zimnem.

Etymologia

Nie znaleźliśmy żadnego źródła, które dokładnie wyjaśniałoby pochodzenie słowa SKARPETY, jednak próbując własnych sił uważamy że słowo to składa się z 2 wyrazów SCAR i PET - pochodzenie język angielski, słowo SCAR (rzecz.) oznacza bliznę, natomiast PET (czas.) pieścić, głaskać. Można się zastanawiać skąd taka nazwa, a nie np. "RAJSTOPY" czyli 'raj dla stóp' i dlaczego inne okrycie nóg nazywamy 'rajstopami'.

Historia

Pierwsze skarpety wykonane zostały ze skór zwierzęcych i obwiązywane były wokół kostki. Stanowiły one barierę pomiędzy stopą o podłożem jak również miały za zadanie ogrzewać stopy. Starożytni Grecy nosili skarpety wykonane ze sfilcowanych włosów zwierząt, natomiast Rzymianie owijali stopy paskami skór lub tkanin. Dopiero w II wieku n.e. rzymskie skarpetki (nazywane udones) były szyte i wciągane były na stopy. W Europie w V wieku n.e. skarpety były noszone przez księży symbolizowały one czystość. Najstarsze skarpety zrobione na drutach to "skarpety koptyjskie z Egiptu" pochodzą z ok 1000 roku. Przed nimi wytwarzano skarpety techniką nalbinding powszechnie używaną od czasów prehistorycznych. Skarpety wykonane tą metodą były czasem mylone z tymi wykonanymi na drutach. Do 1000 roku skarpety symbolizowały bogactwo. 3 4 5 6 Przełomem w wytwarzaniu skarpet było wynalezienie maszyny dziewiarskiej w 1589 roku przez angielskiego duchownego Williama Lee. Miała to być pomoc dla kobiety, którą kochał, a która z racji swoich obowiązków nie miała dla niego czasu. Ten wynalazek sprawił, że skarpety były dziane sześć razy szybciej niż ręcznie, pomimo to przez kolejne 200 lat nie zaprzestano ręcznego tkania Kolejna rewolucja w produkcji skarpet to rok 1938 i wprowadzenie na rynek Nylonu stworzonego przez DuPont. Do tej pory skarpety wytwarzane były z jedwabiu, bawełny i wełny. Wraz z wprowadzeniem Nylonu zapoczątkowano mieszanie dwóch lub większej ilości przędzy w produkcji skarpet. Proces ten jest unowocześniany i trwa do dnia dzisiejszego.7

Włókna stosowane w produkcji skarpet

Do produkcji skarpet używa się zarówno włókien naturalinych jak i sztucznych. Do najpopularniejszych włókien pochodzenia naturalnego używanych do produkcji skarpet należą: bawełna, len, bambus (pochodzenia roślinnego) oraz wełna, jedwab (pochodzenia zwierzęcego). Do najbardziej popularnych włókien sztucznych wykorzystywanych w produkcji skarpet należą: poliamid, poliester, nylon, elastan. Do produkcji skarpet specjalizowanych (m.in. takich jak: trekkingowych, sportowych, narciarskich) używa się włókien techniczych np.: Coolmax®, Endurofil, Drytex®, Drirelease®, Thermolite®.

Przypisy

  1. "Skarpetki" . pl.wikipedia.org
  2. "Why do feet stink?" . health.howstuffworks.com
  3. "Sock History from Middle Ages to Sockscription" . blacksocks.com
  4. "Sock History" . lonelysock.com
  5. "Pair of socks" . collections.vam.ac.uk
  6. "History 101" . knitty.com
  7. "Sock" . en.wikipedia.org